Bombki z Silverado

12 grudnia grupa czterolatków odwiedziła fabrykę bombek Silverado w Józefowie. Przedszkolaki pełne przedświątecznego zapału ruszyły w drogę, żeby zobaczyć jak powstają te wszystkie piękne dekoracje, zdobiące nasze choinki.

Dowiedzieliśmy się, że jest to bardzo ciężka praca, wymagająca wielu talentów, a jedną bombkę wykonuje nawet kilka osób. Z jednej strony jest to Pan, który z długich rurek wytapia różne kształty bombek w bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej nawet 2 tysięcy stopni. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że to bardzo dużo, ale jak się dowiedzieliśmy tylko przy takiej temperaturze szkło robi się miękkie jak plastelina.

Następnie takim przezroczystym bombkom trzeba nadać kolor, a do tego potrzebna jest znajomość różnego rodzaju chemicznych preparatów. Dowiedzieliśmy się też od naszego przedszkolaka, że bombki mogą być matowe lub "błyskotliwe". Nasze dzieci przy pomocy odpowiedniego zaklęcia sprawiły, że przeźroczysta bombka po włożeniu do gorącej wody zamieniła się w srebrną.

Po takich przeżyciach nasze dzieci potrzebowały przerwy, podczas której zostały poczęstowane pysznym pączkiem i herbatą. Na koniec mogliśmy zobaczyć, jak przy pomocy malutkich pędzelków panie ręcznie malują piękne wzory na bombkach. Wszystko to było pięknie ozdabiane brokatem, koralikami, kryształkami.

Dzieci wróciły bardzo zadowolone, z własną bombką do pomalowania i kartką świąteczną.